Baseball

Hráči zpovídají hráče - Mikuláš Hanuš odpovídá Kryštofovi Hasalovi

Mikimu je čtrnáct let. Je to jeden z nejzkušenějších hráčů v kadetském týmu SaBaTu. Nadhazoval v národním týmu proti Japonsku, a hned zaznamenal historický úspěch – jako první Čech v historii hodil strikeout Japoncům, je to mistr Evropy z roku 2016, bronzový medailista z Mistrovství Evropy ze Slovinska z roku 2014. Za svůj baseballový život toho už opravdu hodně zažil a je živoucím důkazem toho, že s baseballem se sportovcům otevírají nové možnosti a příležitosti. Rozhovor je specifický tím, že s Mikulášem rozhovor vedl jeden z jeho spoluhráčů.

 

Začněme jednoduchým dotazem, jak dlouho hraješ baseball?

Baseball hraji už osm let.

 

Co tě k tomuto sportu vedlo?

Vedl mě k tomu můj táta, který nejdříve v mládí závodně plaval a potom začal hrát na vysoké škole softball, tak jsem začal hrát taky, akorát že baseball

 

Takže tě v tom podporoval?

Určitě.

 

Jaké jsou tvé největší dosavadní baseballové úspěchy?

Reprezentace do dvanácti let, se kterou jsme byli ve Slovinsku na Mistrovství Evropy do dvanácti let, tam jsme skončili třetí. A potom určitě Mistrovství světa v Japonsku a Mistrovství Evropy ve Francii, které jsme vyhráli. Obě akce byly v roce 2016.

 

Vrátíme se k tomu Japonsku. Jak tam vypadal tvůj typický den?

Vcelku obyčejně. Ráno byla snídaně, dopoledne bylo buď volno, nebo trénink. Pokud byl hrací den tak záleželo na čase zápasu. Pokud se hrálo večer, tak jsme dopoledne relaxovali na hotelu a odpoledne šli na trénink, potom jsme hráli.

 

Dávali jste tam například nějaké autogramy nebo fotky?

Na to moc nebyl čas, ale fotky jsme dávali.

 

Měl jsi v reprezentaci kamarády, byl tam dobrý kolektiv?

Ano. Měli jsme týmové heslo ,, Jsme jeden tým.“ Kluci byli super.

 

Co ti hned na první pohled přišlo v Japonsku jinak než u nás?

Rozhodně je to úplně jiná kultura. Co se týče baseballu, tak tam mají všude rozesetá hřiště. My jsme byli v Iwaki, což je vlastně jeden z japonských regionů. Bylo tam okolo pětatřiceti hřišť.

 

Jaký je rozdíl mezi Japonskými baseballisty a našimi hráči?

V Japonsku je baseball národní sport. Japonci mají baseball určitě více v krvi. Je to něco jako u nás fotbal. Tam děti hrají baseball klidně od čtyř let.

 

Jak na tebe reprezentace celkově působila?

Velice kladně. Hodně se mi to líbilo. Byl jsem dost překvapen, když jsem se tam dostal. Na výběry jsem šel hodně klidný, protože kdyby to nevyšlo, tak jsem měl příležitost ještě další rok ( pozn. Mikimu bylo v době, kdy byl součástí reprezentace do patnácti let pouhých čtrnáct.) Beru to jako dobrou zkušenost a určitě mi to pomohlo.

 

Teď se vrátíme zase do České republiky. Hraješ u nás v SaBaTu. Líbí se ti tu kolektiv? Chodíš sem rád?

Jo. Už jsme spolu jako tým šest let, takže za tu dobu tu mám spousty kamarádů. Je to určitě výborný.  Myslím si, že tento rok bychom v patnáctkách (pozn. tým do patnácti let) mohli ukázat naší kvalitu a vyhrát mistrovství České republiky.

 

Co ti baseball dal do života?

Kolektiv, týmovost. Je to super sport, můj koníček. Když některé děti sedí jenom doma na gauči tak to určitě není dobře.

 

Co by jsi chtěl v baseballu dělat dál do budoucna?

Mým cílem je určitě baseballová extraliga a mužský nároďák.

 

 

Kryštof Hasal

 

 

Vytisknout E-mail