Baseball

Český baseballový pohár U15

Uplynulý víkend nás čekalo vyvrcholení jarní části sezony, Český baseballový pohár v Brně. Losování proběhlo tradičně dle výsledků MČR nižší kategorie dva roky zpětně, tedy kategorie U13 v roce 2017. Dostali jsme se tak do atraktivní skupiny, která slibovala vyrovnané zápasy všech týmů, mezi Eagles Praha, Hrochy Brno, Draky Brno, Klasik Frýdek-Místek a Kotlářku Praha. Na turnaj jsme jeli s jednoduchou ambicí porazit každého soupeře na kterého narazíme a ukázat, že patříme ke špičce této kategorie.

                V prvním zápase jsme narazili na dobře známou a stále nevyzpytatelnou Kotlářku Praha, se kterou jsme v pražském přeboru jednou vyhráli a jednou prohráli. O porci nadhozů se v limitech podělili Tadeáš Kalčev, Samuel Fadljevič, Martin Sobotka a Šimon Knespl. Nadhazovači odházeli standardní utkání, kdy Kotlářku nepřipustili do většího tlaku a spolu s dobře fungující obranou udrželi Kotlářku s jednou chybou na jednom bodu. Pálkařky jsme se dokázali prosazovat, ale běžecké chyby nás stály doběhy, které bychom mohli přetavit ve výraznější vítězství. Začátky turnajů nicméně bývají opatrné a nervózní, tudíž jsme byli rádi za kontrolovanou, byť hubenou, výhru 3:1.

                Hned v pátek ráno nás čekali Draci Brno, se kterými jsme se letos utkali poprvé, a věděli jsme, že nás čeká složitý zápas. Draci ve čtvrtek porazili Eagles a zápas tak byl pro oba týmy stěžejní. Na kopci odvedl solidní práci Antonín Veleta spolu s kvalitní obranou, opět s jednou drobnou chybou. Od útočného projevu týmu jsme si před zápasem slibovali víc, ale na dobře házejícího Tomáše Urbánka nedokážeme vyvinout výraznější tlak a úspěšné odpaly máme rozložené do celého zápasu. Náš soupeř hrál v obraně bezchybně a dokázal v rozhodujících chvílích stahovat body s běžci na metách. Zápas končí po pěti směnách naší prohrou 2:3. Prohra nás mrzela, cítili jsme, že jsme nebyli horším týmem, přesto je třeba objektivně uznat, že Draci tento zápas zvládli lépe a výhru si zasloužili.

                Existuje-li ukázkové utkání pro slovní obrat „utrpěné vítězství“, pak by se bezpochyby jednalo o náš třetí zápas s Frýdkem-Místkem. Tento zápas se nám nedařilo pořádně vlastně nic, nadhazovači házeli velký počet nadhozů, pouštěli pálkaře zadarmo na mety, což soupeř vždy potrestal úspěšným odpalem za několik bodů. Na pálce jsme byli velmi pasivní a celé utkání jen dotahovali soupeřův náskok. Jen díky kombinaci štěstí a chyb soupeře jsme v samém závěru zápas otočili a utrpěli výhru 10:8. Netroufl bych si tvrdit, že jsme byli lepším týmem, pouze šťastnějším.

                V sobotu ráno nás čekal favorit skupiny a pozdější vítěz celého turnaje, tým Hrochů Brno, který do této chvíle porazil každého soupeře. Vypouštět zápas nebylo v plánu a poprali jsme se o vítězství a o šanci postoupit do semifinále turnaje. Důvěru dostal Samuel Fadljevič, který si celý zápas počínal opravdu výborně. Bohužel naše tři chyby v obraně, darované mety zdarma a kvalitně pálící soupeř nakonec znamenaly naši prohru. Není ostudou nadhazovače prohrát souboj s kvalitním pálkařem a darovat metu zdarma, předcházel-li tomu dlouhý souboj, což se dělo celý zápas. Bohužel po několika takových soubojích přišel hroší „clutch hit“, jednou za tři body a podruhé za dva body. Soupeř je velmi kvalitním týmem, který dokázal útočit ze všech pozic lineupu. My jsme na kvalitního Matyáše Doležala z Hrochů dokázali tvořit tlak pouze na začátku a na konci zápasu. Ještě do dohrávky zápasu jsme drželi vyrovnané skóre 4:4, ale bohužel již zmíněný hit Mathiase Schwarzingera na dva outy znamenal naši prohru 4:6. Dle mého názoru se jednalo o jeden z nejlepších zápasů turnaje a opravdu jsme ukázali, že dokážeme hrát i s těmi nejlepšími. Jestli ale nejlepší chceme i porážet, musíme omezit naše chyby v obraně a dokázat útočit po celý čas zápasu.

                V pátém zápase nás čekal pražský rival Eagles Praha. I přes odstup ve skóre 8:3 v náš prospěch, jak zápas skočil, se nejednalo o odpočinkové utkání. Na jednu stranu jsme si na Eagles věřili, v posledním měření sil jsme je v pražském přeboru dokázali porazit, na druhou stranu pokora a zdravý respekt byl namístě, neb Eagles v prvním vzájemném zápase porazili nás a na turnaji hráli kvalitní utkání jak s Draky, tak i s Hrochy. Celý zápas odházel velmi dobře Tadeáš Kalčev, který povolil tři úspěšné odpaly, tři mety zdarma a stejný počet bodů soupeře. My jsme se naopak dokázali prosazovat na kvalitní nadhazovače Eagles Šimona Vyklického i Matyáše Trčku lépe než v přechozích zápasech. Z mého pohledu nám k vítězství velmi pomohla bezchybná obrana. 

                Bilance 3 výhry a 2 prohry znamenala umístění na třetím místě ve skupině a zápas o páté místo proti Sokolu Hluboká. Je příjemné konstatovat, že naše forma měla vzrůstající tendenci a na Hlubokou jsme vlétli již od začátku pěti body, které jsme navyšovali až na konečné skóre 16:1. Obrana zaznamenala pouze jednu chybu, která byla odčiněna 12 úspěšnými odpaly ve čtyřech směnách.

                Výsledkově je pro nás turnaj krutý, ale i to k baseballu a sportu obecně patří. Důležitější než páté místo, které ani tak nelze brát za neúspěch, je předvedená hra a vědomí, že jsme nenarazili na soupeře, na kterého bychom herně neměli a nedokázali ho porazit. Je na každém z nás, jakou zkušenost si z turnaje vezmeme, abychom se do záři dokázali posunou zase o trochu výš a týmy, se kterými jsme prohráli, dokázali porazit. Já s celým realizačním týmem věříme, že na to máme a uděláme vše, co je v našich silách, aby se tak na podzim skutečně stalo.

                Závěrem chci poděkovat celému realizačnímu týmu, jmenovitě Jakubu Knesplovi, Tomáši Janglovi a Pavlu Kalčevovi, za čas a úsilí, které věnovali dosavadní přípravě. Stejné poděkování si zaslouží i hráči, kteří odehráli náročný turnaj (6 zápasů ve 4 dnech).

Jmenovitě náš klub reprezentovali:

Albert Schwarz,

Antonín Veleta,

Filip Jangl,          

Jakub Janatka, 

Jan Pechal,        

Liam Murphy,  

Buršík, Marek

Martin Kubeš,  

Martin Sobotka,

Ondřej Šimůnek,            

Samuel Fadljevič,            

Šimon Sirotek, 

Šimon Knespl,

Tadeáš Kalčev.

 

Na turnaji nás reprezentovalo 14 hráčů, ale kadetský tým jich tvoří 27, bez kterých bych tak náročnou sezonu neodehráli, se kterými jsme odehráli proběhlou část sezony a dohrajeme zbývající zápasy. Nominace není neměnná a třeba na podzim ukážeme i několik méně okoukaných tváří.

 

Za realizační tým

Matouš Procházka

 

Vytisknout E-mail