Baseball

Jsme v Extralize! A co dál?

Unikátní „relay interview“ baseballového Áčka.

I když mají muži A pro letošní sezónu postupem do nejvyšší soutěže „splněno“, dalším vrcholem je nadcházející play-off 1. ligy. Loni se SaBaTu nepovedlo obhájit vítězství z roku 2017, ambice jsou proto letos opět nejvyšší. Před začátkem vyřazovacích bojů se ale v unikátním štafetovém rozhovoru vracíme k již uplynulé části sezóny. Rozhovoru se zúčastnili všichni hráči, kteří letos zasáhli do bojů o vytouženou extraligu alespoň v jednom zápase a trenéři týmu.


Matej Šišolák to Marek Řezníček: Před letošní sezónou ses rozhodl po delší pauze zabojovat o místo v A týmu. Jaká byla tvoje motivace?

Marek Řezníček: Zní to teď možná zvláštně, ale od začátku jsem chtěl pomoct klukům dostat se do extraligy. Jaká ta pomoc byla nebo nebyla, už je věc jiná. Na první metě se letos udělalo místo, protože Michal Kříž byl kvůli práci mimo. No a já jsem si chtěl, dokud ještě můžu, zahrát nějakou soutěž, kde o něco jde a má to smysl.

Marek Řezníček to Daniel Vítek: Letos jsi bezkonkurenčně nejlepším pálkařem Sabatu. Jak to, že ti to tak jde? 😊 Ale byl jsi dlouho hráčem extraligových Eagles, co tě vedlo k tomu, že jsi přišel hrát do Troje?

Daniel Vítek: Do Sabatu mě přivedlo více faktorů, a to zejména chuť hrát baseball po delší pauze ze zdravotních důvodů, to že jsem věděl, že je v Sabatu dobrá parta kluků a v neposlední řadě poloha hřiště, která je cca. 5 minut od místa, kde momentálně bydlím :). To, že se mi takhle dařilo na pálce si vysvětluji tak, že mě poslední týdny na hřišti opravdu bavili a zřejmě jsem měl potřebu napálit to, co jsem za poslední rok a půl promeškal :). Jsem moc rád, že jsem mohl pomoct Sabatu k historickému postupu a snad se forma udrží i na příští rok.

Daniel Vítek to Tomáš Bílek: Jsi oficiálně hráčem Kotlářky, nicméně, po postupu Sabatu z první ligy do EXL se asi budeš muset rozhodnout, za koho budeš příští rok extraligu hrát. Podle čeho se budeš rozhodovat a co můžeme udělat pro to, abys zůstal s námi? 😀

Tomáš Bílek: Faktorů bude v tomhle případě víc. Zaprvé to je zápasové vytížení, které jsem v Sabatu měl, oproti tomu v Kotlářce to tak slavné nebylo. Další je určitě parta v týmu. Ta je v Troji výborná, což se podepsalo i na výsledcích. A v neposlední řadě bude záležet i na tom, jací hráči se nakonec do Sabatu vrátí, takže na personální situaci v obou týmech a samozřejmě regule od ČBA. Jakkoliv to celé dopadne, bude pro mě série mezi Kotlářkou a Sabatem hodně pikantní. Asi ale můžu prozradit, že bych v Sabatu chtěl zůstat.

Tomáš Bílek to Štěpán Dupal: Tento rok jsi nastupoval jak na pozici DH, tak i v zadním poli. Na kopci jsme tě však, kvůli zranění, neviděli. Jak to s ramenem vypadá a jaké máš ty, osobně, cíle pro příští sezónu?

 

Štěpán Dupal: S ramenem jdu 28.8. na operaci k dr. Hudečkovi do Brna. To znamená, že letos stihnu už pouze první víkendové semifinále proti Frýdku. Od toho se také odvíjí mé osobní cíle na příští sezónu. Rád bych dal rameno dohromady, abych byl schopný na začátku sezóny hrát znovu na pozici DH/ OF/2B a přes sezónu, pokud vše půjde dobře, se vrátil k nadhazovaní. Týmové cíle na příští sezónu bych viděl v tom, abychom byli schopní konkurovat všem týmům a hrát co nejvíc vyrovnaných zápasů, a hlavně udržet těžce vybojované místo v EXL i pro další sezónu.

Štěpán Dupal to Jára Petřina: Všichni hráči A-týmu vědí o tvé sázce s Michalem Křížem (když v zápase odpálíš homerun, Michal skončí se svou baseballovou kariérou), letos už jsi pár dlouhých odpalů měl a na tréninku jsi dokonce i jeden poslal za plot. Jak to tedy vidíš s Michalovou sezónou, bude ta příští jeho poslední?

Jára Petřina: Je pravda, že k takovéto sázce mezi mnou a Michalem Křížem opravdu došlo. Dlouho svůj první homerun vyhlížím, ale je možná dobře, že stále nepřišel. Michal je důležitým článkem A-týmu a všichni bychom byli neradi, kdyby musel skončit. Doufám tedy, že si ještě na svůj první homerun několik sezon počkám a Křižák s námi bude moct dál nastupovat.

Jára Petřina to Michal Kříž: Velkou část sezony jsi chyběl kvůli pracovním povinnostem. Stihl si nastoupit v zápase proti Skokanům z Olomouce a brněnské Technice. Jak moc si na sobě cítil pauzu, popřípadě byl v Litvě čas a prostor se věnovat i baseballu?

Michal Kříž: Má pauza od baseballu byla kvůli misi v Litvě docela dlouhá a to cca 6,5 měsíce, prostor na nějaké velké trénování baseballu nebyl, ale pálku jsem s sebou měl, takže na pár suchých švihů došlo, ale kontakt s balonem nebyl žádný. Proti Skokanům jsem nastoupil po třech trénincích, takže pauza byla hodně znát, a to hlavně na pálce. Zápas proti Technice byl z tohoto pohledu mnohem lepší, takže věřím, že se to do začátku play off ještě zlepší. Hlavně bych chtěl poděkovat klukům, že tak dobře rozehráli nadstavbu a před druhým zápasem v Olomouci a Technikou bylo o našem postupu do EXL rozhodnuto, takže probíhaly uvolněnější atmosféře, a to mi po tak dlouhé době bez tréninku a zápasového vytížení hodně pomohlo. 

Michal Kříž to Marek Černý: Když už jsme u těch delších pauz bez baseballu, tak u tebe je to ovlivněno spíše zraněními, jak těžké je se vracet do formy po zraněních a jak těžký byl návrat po tvém dlouhém zranění ve 2015. Myslel sis v té době, že by sis ještě mohl zahrát EXL? A ještě pohled do nedávné minulosti: Jaký byl pocit vyhrát 1.titul pro Sabat navíc se svým otcem jako hlavním trenérem A-týmu?

 

Marek Černý: Vracet se po zranění je vždycky těžké, myslím, že většina z nás už to někdy zažila. Je hezké, že jsi mi tuto otázku položil zrovna ty. 😀 Co se týče návratu po mém zranění v roce 2015, v tu dobu jsem vůbec nevěděl, jestli budu ještě vůbec někdy hrát, natož, že bych si ještě zahrál se Sabatem EXL. Vyhrát historicky 1.titul pro Sabat bylo něco úžasného, a to, že nás k němu dovedl můj otec, tomu ještě přidalo na kráse. Myslím, že i pro něj to byla taková pěkná tečka za jeho trenérskou kariérou. 

Marek Černý to Adam Lovecký: Ty jsi stejně jako Tomáš a Kuba před pár lety, přišel do této sezóny hostovat z Kotlářky. Co tě k tomu vedlo a jaké máš plány na příští rok? Uvidíme tě na soupisce Sabatu v extraligové sezóně?

Adam Lovecký: Mou cestu do Sabatu nemohl dláždit nikdo jiný než Tomáš Bílek a já mu za to nevýslovně děkuji. To on mi navrhl ať se zeptám na hostování v Sabatu. Také mě to lákalo z důvodů více odehraných zápasů, zisk zkušeností a zlepšování se ve hře (jak v poli, tak na pálce). Co se týče příštího roku tak je to pro mě velká neznámá, jak už řekl Tomáš, tak dost záleží na situaci, která vznikne s vracením se kmenových hráčů apod. Zatím jediným mým plánem je odehrát co nejvíce extraligových zápasů v příští sezóně a být tam, kde nejvíce pomůžu. Tento můj plán se samozřejmě odrazí na tom, kde budu hrát a na jaké soupisce se objevím. Nakonec to ale asi vidím tak, že půjdu tam, kam půjde Tomáš Bílek. ❤️

Adam Lovecký to Jakub Němeček: Ty jsi už z hostování rovnou přestoupil, ale jak dobře víme baseball není tvým prvním sportem, který děláš na té nejvyšší úrovni. Dřív si hrál florbal, je vůbec možné porovnat tyto dva sporty? Co ti daly? A který máš radši? A když už jsme u těch pauz, i ty jsi byl rok, díky Erasmu, mimo baseballové hřiště, jaký byl tvůj návrat na hrací plochu?

Jakub Němeček: Florbal jsme s bráchou začali hrát před 15 lety. Brácha u florbalu zůstal a teď hraje v Linköpingu, kde jsem (ve chvíli vzniku tohoto rozhovoru – pozn. red.) zrovna na návštěvě. Florbal je rozhodně dynamičtější a pořád se něco děje. Oproti tomu je baseball línější a může ho hrát každý nehledě na somatotyp. Podobnost lze nalézt v tom, že z pozice brankáře jsem dirigoval hru jako catcher v baseballu. Jedna teorie dokonce říká, první florbalový míček byl vytvořen podle baseballového whiffleballu. Florbal mě hlavně naučil týmovosti, píli a disciplíně. Zatímco baseball mě naučil trpělivosti, klidu a zlepšování se opakováním stejné činnosti stále dokola. Můj návrat na baseballové hřiště byl náročný, protože v Portu se baseball nehraje, tudíž má příprava na sezonu nebyla optimální. Dalším důvodem je, že jsem naskočil hned do nadstavby proti extraligovým soupeřům.

Druhou část štafetového rozhovoru přidáme v brzké době. 

Vytisknout E-mail