Žákyně SaBaTu poprvé na turnaji EMRYT (Itálie)

V polovině srpna se v italském Collecchiu konal tradiční turnaj EMRYT (Europen Massimo Romeo Youth Trophy). Této akce určené především mladým softballistkám se pravidelně účastní týmy z celé Evropy, včetně České republiky. Letos si zde poprvé zahrály také žákyně SaBaTu Praha, které vedl jako hlavní trenér Honza Měřička.

Tento turnaj byl prvním zahraničním výjezdem žákyň SaBaTu Praha. Jak jsi na něj přišel?

Hráčky SaBaTu jely v minulých letech na EMRYT „nahostované“ v jiných týmech. Letos jsem měl pocit, že máme na to jet samostatně. Probral jsem to s rodiči a dohoda byla jasná – jedeme.

Splnila akce Tvoje očekávání?

Určitě ano. Každá takováto akce posune tým výkonnostně. A když se zadaří, tak se stmelí i kolektiv. Oboje se povedlo.

Jak bys zhodnotil vystoupení našich holek? Do teď něco takového nezažily. Navíc hrály v kategorii, v níž narazily na opravdu silné výběry (Itálie 1 a 2, Londýn, Moskva)…

Napřed jsem se bál, že s takto silnými soupeři holky hrát nezvládnou, ale mile mě překvapily. I když byl náš tým nejméně zkušený, všechny hráčky bojovaly jako lvice a zápas od zápasu se zlepšovaly. Určitě jsem takový bojovný týmový výkon nečekal. Co chtít víc.


Co Ti turnaj ukázal? Na čem je třeba zapracovat nejvíce?

Některé zkušenosti, jako například sebevědomí a bojovnost, se na tréninku získat nedají. Musíme ale zapracovat na pálkařské technice, přesnosti v obraně a rychlosti a důslednosti při zpracování míčů.

Možná je ještě brzy, ale přemýšlíš už o tom, že by holky jely příští rok znovu? Sem nebo jinam

Ano, chtěl bych jet zase do Collecchia, nebo i jinam. Turnaje v zahraničí družstvu určitě prospějí.

V Itálii jistě nešlo jen o sport, ale také o podporu týmového ducha. Jaké jsou žákyně jako mančaft?

V týmu jsou holky od devíti do třinácti let. I přes věkový rozdíl se navzájem podporují a jsou kamarádky. Účastníci turnaje náš tým chválili za soudržnost a týmovost. Mám radost, že drží spolu, netvoří partičky a jsou opravdu jeden tým.

Vedle holek je potřeba pochválit i rodiče. Bezpochyby byli desátým hráčem našeho týmu. Troufám si tvrdit, že lepší podporu z hlediště měly jen domácí Italky…

Je to tak. Nikdy jsem v SaBaTu nezažit tak nadšeně podporující rodiče. Jejich hlasivky dávaly sílu týmu v lepších i těžších chvílích a moc nám pomohli zvládnout v pohodě celý turnaj. Patří jim za to velký dík.


Turnaje se zúčastnily také další české týmy (Sever Brno, Merklin, Joudrs). Mohl bys na závěr shrnout, jak velkou stopu zanechali na EMRYTu české hráčky a hráči?

EMRYT byl tak trochu open turnaj České republiky v Itálii. Naše týmy zanechaly určitě dobrý dojem, i když trochu jinak. Sever Brno, který byl jediným českým výběrem zkušených hráček z několika klubů, hrál hezký útočný softball a pro Česko získal skvělou stříbrnou medaili ve skupině Futher. Ostatní týmy byly klubové, složené z mladších hráčů a hráček a proti výběrům ostatních družstev neměly šanci. Předvedly ale, že umí nedostatek zkušeností nahradit velkou bojovností a divákům se líbily. SaBaT a Joudrs předvedly ve skupině Sport bojovné výkony, ale proti výběrům Itálie, Anglie a Moskvy neměly na to, aby uhrály lepší výsledek. Česká stopa na EMRYTu byla pozitivní, a to i podle zahraničních účastníků a pořadatelů.

Doplnění a poděkování:

Tým žákyň softballového SaBaTu Praha doplnily pro tento turnaj Karolína Blažková a Tereza Süssemilchová, které jsou kmenovými hráčkami pražské Kotlářky. Tímto bychom chtěli poděkovat jak holkám, tak trenérům Kotlářky, za spolupráci a pomoc při této akci. Na Káje i Terce je vidět, že jsou nejen dobrými hráčkami, ale také prima holkami, které nemají problém začlenit se do nového kolektivu. Díky Kájo i Terko a budeme rádi, to zase někdy dáme dohromady.

Vilém Sládek

Vytisknout E-mail