Kristýna Malá - jak se žije a hraje na univerzitě v USA

Kristýna Malá studuje na americké univerzitě již třetím rokem a je jednou z pěti českých hráček, které v USA působí. Odchovankyně pražského SaBaTu nastupuje za tým Robert Morris University, který hraje Division I v konferenci Horizon League. Sezóna již je v plném proudu a v pátek 12. března proběhnou Kristýny první domácí zápasy, které můžete spolu s ní prožít skrz takeover na Instagramu Czech Softball.
Článek je převzatý v webu ČSA, rozhovor vedl Vilém Sládek.

Mohla bys představit svoji univerzitu a svůj tým?

Robert Morris University se nachází necelých 30 minut od města Pittsburgh. Jelikož je škola vedena jako Privat, je menší v porovnání k ostatním školám, což nám umožňuje být více v kontaktu s profesory a studium je tak efektivnější. V týmu je momentálně 21 hráček a jejich head coachem je Jexx Varner a asistentkou je Sara Pellegreen-Corey. Převážná většina hráček je z Pensylvánie a Ohia, ale máme v týmu také dvě holky z okolí Seattlu. Já jsem v týmu jako jediná zahraniční studentka.

Jakou soutěž tvůj tým hraje a jak bys ji výkonnostně porovnala k české Extralize žen?

RMU je tým hrající Division 1 softball, nově v konferenci Horizon League. V porovnání s českou extraligou je úroveň mnohem vyšší, porovnala bych to více k top 3 týmům na evropských šampionátech. Největší rozdíl je rozhodně rychlost a přesnost nadhazovaček a celkově rychlost hry.

Jaké máte tréninkové podmínky a kolik lidí se o váš tým stará?

Momentálně, jelikož počasí v okolí Pittsburghu nedovoluje trénovat venku, minimálně v lednu a v únoru máme možnost trénovat ve velké hale, která normálně slouží jako golfové odpaliště. Jinou a další možností pro individuální tréninky je běžná tělocvična v kampusu, kde máme klece, ve kterých lze pálit. S blížící se home game však pomalu začínáme trénovat venku.
O náš tým se stará head coach, pitching coach, assistent coach a samozřejmě naše fyzio.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Můj běžný den začíná posilovnou v 7 ráno, poté běžně chodíme na snídani a pak mám 2-3 hodiny ve škole, záleží jaký den. Škola je v hybridním modelu, což znamená, že jsme buď online anebo in person. Po škole mám většinou čas dodělat úkoly, jít za fyzio anebo jít na extra individuální pálku. Týmový trénink máme poté od 18:00 do 20:30, po tréninku už jen večeře a jít spát.
Program se mění v momentě, kdy začneme trénovat venku. Tréninky jsou okolo 4 hodin a více v půlce dne, čili večer máme pak volný a dodělávám školní povinnosti.

O stipendium na americké univerzitě mají každý rok zájem další a další české hráčky. Co bys vzkázala hráčkám, které váhají, zda se vydat tímto směrem?

Risknout to a nebát se výzvy. Samozřejmě to není lehké, ale rozhodně nebudou litovat. Pro mě samotnou to byl velký posun jak výkonnostně, tak psychicky a už teď vím, že to je extrémní zkušenost, kterou si ponesu do života. Celkově, nebát se překonávat obavy.

Jak tě pobyt v USA posunul softballově i osobnostně?

Jak už jsem zmínila, pobyt v USA mě extrémně posunul. Softballově určitě výkonnost šla hodně nahoru, jelikož se intenzivně trénuje a hraje na vysoké úrovni a nikdo nemá nic dané, vše si musí člověk zasloužit. Osobnostně je to extrémní životní zkušenost a už teď po třech letech můžu říct, že mi to dalo hodně zkušeností, ať už to, že se dají překonat všechny překážky od zranění po nemít možnost vidět rodinu. Rozhodně životní zkušenost k nezaplacení.

Jak probíhala příprava na letošní sezónu?

Příprava byla intenzivní, ale jiná než roky předtím. Kvůli Covidu-19 jsme první tři týdny nemohli trénovat celý tým pohromadě, po třech týdnech bylo vše víceméně v normálu s výjimkou covid testů každý týden a roušky, která téměř nejde dolu.

Co všechno příprava zahrnuje a jak velký prostor jednotlivé složky mají?

Kondiční přípravu máme třikrát týdně + individuální běhání v posilovně, týmový trénink 6 dní v týdnu a nyní v sezóně i meeting ohledně skautingu, týmových cílů atd.

Dostávají ve vašem tréninku prostor i nějaké moderní technologie?

V tréninku používáme swing tracker, který měří rychlost švihu, ukazuje trajektorii a mnoho dalšího. Druhou velmi dobrou pomůckou je náš Hack attack, což je nadhazovací stroj, který je schopný nadhodit jakýkoli typ nadhozu.

Jak ovlivnila opatření proti Covid-19 přípravu a sezónu?

Jak už jsem zmínila, jsme povinni být testováni každý týden a před hracím víkendem i třikrát. Dalším opatřením jsou roušky, které se víceméně musí používat po celou dobu tréninků. Jinak příprava na sezónu nebyla jinak omezena.

Jaké ambice má tvůj tým a ty osobně v této sezóně?

Náš tým by rád postoupil na finálový turnaj naší konference, a jakožto nováček „make a statement“ v naší konferenci. Já osobně bych ráda navázala na svoji freshman season, jelikož minulou sezónu jsem kvůli zranění a operaci zad neměla možnost tolik hrát. Celkově bych chtěla dosáhnout nejen dobrých statistik, ale také mít úspěchy ve škole a dobré GPA (pozn. = průměr známek ve škole).

Vytisknout E-mail