Softball

Žákyně v sezóně 2020

Asi je zbytečné rozepisovat se o všech věcech, které dění v tomto roce nejen v softballovém světě ovlivnily, jsou všem, kdo nespadli minulý týden z Marsu, dobře známé.
Jakým způsobem se tedy dotkly žákyň SaBaTu? Pro letošní rok byla původně plánována naše účast v Superlize žákyň, s ohledem na nejistotu v plánování a otázky okolo možnosti dát vždy dohromady konkurenceschopné družstvo byla nakonec přihláška podána do Ligy žákyň, která byla z hlediska povinné účasti a koneckonců i šancí na úspěch mnohem přívětivější.

Ještě na jaře se uskutečnil Open pohár ČSA v Brně, kde holky po srdnatých výkonech první hrací den podlehly postupně Joudrs, domácím Cats i Piranhas. V neděli se počasí rozhodlo, že se pohár nedohraje, virus v tom byl tentokrát nevinně.

Od chvíle, kdy se dalo s postupným uvolňováním restrikcí začít zase trénovat, se holky na start ligové soutěže svědomitě připravovaly. Vrcholem bylo soustředění na Hluboké uprostřed prázdnin (VELKÝ dík patří Pavoukovi, který nám s ohledem na karanténu části trenérského týmu a pracovní povinnosti jiných pomohl, aby se vůbec soustředění konalo) tak, aby přímo předcházelo prvnímu turnaji. Patrně jsme byli jediní, protože ostatní týmy se do turnaje nepřihlásily a ten se tak vůbec nekonal. Škoda ztraceného času uprostřed prázdnin i potenciálu soustředění.

 

Další turnaj už se konal, i když za účasti pouhých tří týmů. Zlatá řepa na Storms. První den jsme vyhráli s pořadatelským týmem i s Merklínem. Druhý den se souboje opakovaly, s Merklínem holky ve vyrovnaném zápase prohrály, vítězstvím nad Storms si ale vzhledem ke skóre zajistily prvenství v turnaji a zisk originálního poháru. Skvělý vstup do ligy.

  

Následoval turnaj ve Dvoře Králové. Na tamním hřišti jsme první hrací den nejprve prohráli nadějně rozehraný zápas s Merklínem, následovala porážka i s Pasos, kdy jsme se nevyvarovali zbytečných chyb v obraně a ztratili během jediné směny opět dobře rozehraný zápas. Zde rovněž nelze pominout Honzovo historicky první vyloučení v roli trenéra, a to pro hlasitý nesouhlas s výkladem pravidel ze strany rozhodčího:). Pak přišla bouřka, v jejímž důsledku došlo ke změně v rozpisu turnaje (původně měly sobotní výsledky jen stanovit pořadí týmů a druhý den mělo následovat semifinále), a tyto dvě porážky nás tak vyřadily z boje o lepší umístění, protože bez ohledu na dohrávané utkání s pořadatelským týmem jsme ve skupině skončili třetí a bylo jasné, že o finále hrát nebudeme. V neděli následovaly dvě jasné výhry nad Dvorkem a celkové třetí místo v turnaji.

V případě turnaje v Merklíně jsme využili možnosti se turnaje nezúčastnit, nesešli jsme se v dostatečném počtu. Následoval turnaj v Praze, hraný na dvou hřištích, na Tempu a na pořádající Kotlářce. SaBaT hrál v Dejvicích spolu s Kotlářkou, Miners a Merklínem. V prvním sobotním zápase se nám podařilo porazit domácí tým, potom jasně přehrát Miners. V posledním zápase jsme hráli vyrovnanou partii s Merklínem, nicméně jsme na ně nestačili. To znamenalo druhé místo ve skupině. Druhý den jsme nastoupili v semifinále proti Piranhas, které ovládly druhou skupinu hranou na Tempu. Holky nešly do zápasu v optimální psychické pohodě a od soupeře, který nastoupil v superligovém složení, nedostaly šanci. Pro zisk medaile jsme tak museli porazit Merklín. Pro tento zápas si již holky nastavily hlavu podstatně lépe a na hře to bylo vidět. Dominovaly obrany a zápas snesl velmi přísná kvalitativní měřítka. Holky si fandily a bylo znát, že chtějí. To však tentokrát nestačilo a výsledkem byla těsná prohra 1:2. To jsme již někteří tušili, že to bude poslední zápas ligové sezóny, stále však žila naděje, že se o celkové vítězství v lize budeme moci poprat na finálovém turnaji u nás v Troji.

Naděje se ovšem nenaplnily, epidemiologická situace se zhoršovala, a tak nezbylo než se smířit s tím, že letošní Liga žákyň bude bez vítěze. I tak holky ukázaly solidní potenciál a schopnost hrát vyrovnané zápasy s každým v lize.

Vedle ligové soutěže hrály holky také další dlouhodobou soutěž, Pražský přebor, kde se jim dařilo střídavě, s ohledem na rozvojový charakter této soutěže nemá smysl se jím blíže zabývat, jen snad na základě tam předvedených výkonů lze soudit, že pro následující ročníky bude mít SaBaT z čeho brát. Do zimní přípravy žákyň již totiž nezasáhne hned šestice hráček, které se posouvají do kadetského týmu. Takže, holky, ať se vám mezi kadetkami daří!

Ke zbytku týmu se připojí několik velmi mladých nových spoluhráček, služebně starší budou mít šanci se zlepšovat a uvidíme, co z toho bude. Snad už bude možno normálně trénovat a hrát po celý rok. Buducnost SaBaTu se nyní jeví jako zajištěná a uvidíme, jak se holky s příští sezónou poperou.

Závěrem nutno také připomenout, že bez rodičů bychom to neměli šanci zvládnout, pomáhají a fandí. Díky i vám!

SaBaT! Troja!

Vytisknout E-mail